10 snadných tipů, jak lépe psát

Hledáte cesty, jak se zlepšit v psaném projevu? K vytvoření dobrého textu je třeba zvládnout spoustu věcí. Proto se může hodit rychlý návod, díky kterému zažijete velký posun vpřed.

1. Pište méně, ale často

Čím víc píšete, tím jsou vaše texty čtivější. Tak jednoduché to je. Jenže najít si na to váš drahocenný čas, už může být problém. Přitom deset minut denně produktivního psaní je onou kouzelnou ingrediencí, která dokončí vaši knihu. Ano, tu kterou stále nemáte dopsanou.

2. Zapomeňte na dlouhé věty

Lidem se lépe čtou krátké věty. Je to snazší. Ujistěte se, že ve vašem textu nejsou sáhodlouhá souvětí. Pokud ano, zkraťte je. Budete srozumitelnější, text bude více odsýpat.

3. Pozor na velké množství přídavných jmen

Text plný skvělých, obsáhlých, popisných, strhujících, nepostradatelných a květnatých adjektiv vaše čtenáře brzy unaví. Není nutné vaše příběhy a postavy do detailů vykreslovat. Vyberte jednou slovo, které vystihuje to podstatné a zbytek nechte na fantazii druhých.

4. Nebojte se škrtat

Moje motto zní: „Piš, škrtej, publikuj, nebo zemři.“ Ne všechny nápady, které vám napoprvé připadají „jako to je fakt boží myšlenka“, jsou skutečně ty pravé, které by ve vaší knize měly zaznít. Buďte k sobě přiměřeně kritičtí a nebojte se škrtat. Svoji knihu několikrát pečlivě projděte, ať v ní nejsou žádné nesrovnalosti a zbytečnosti.

5. Nenechte se rozptylovat

Než sednete k počítači, ujistěte se, že vás nic nebude vyrušovat. Vydáte ze sebe víc. Co může být únavnějšího než, když vám během jedné věty dvakrát zazvoní telefon? To, že vám dítě oznámí, že bylo na nočníku, a než se stačíte vrátit z koupelny, slyšíte, jak vylilo čaj.

6. Přestaňte se bát toho, že to nebude dost dobré

Ne všechno vaše psaní stojí za čtení. S tím se prostě smiřte. Máte-li inspiraci, tak ji ze sebe co nejdříve dostaňte a myšlenky vybrušujte později.

7. Nezkoušejte být bezchybní

Jakmile se začnete snažit o dokonalost, brzdíte svoji kreativitu. Váš text nikdy nebude perfektní. Nikdy nikdo nenapsal knihu, kterou by si zamiloval úplně každý! Pište, pokud vám to dává smysl. Tvořte od srdce. Buďte připravení se učit, experimentovat a přijmout zpětnou vazbu. V první řadě vás to musí bavit.

8. Pište o tom, čemu věříte

Klíčem k dobrému textu je vášeň jeho autora. Máte-li téma, které vám nesedí, nepište ho. Pokud nemáte jinou cestu, pak si na něm najděte něco, co vám sedne. Jinak to bude boj pro váš i pro čtenáře.

9. Čtěte

Denně. Pořád. Všude. Zkoumejte texty jiných autorů. Inspirujte se od dobrých autorů. Jedině tak pochopíte, co vaše texty potřebují.

10. Deset minut denně budujte svoji základnu fanoušků

Chcete-li se svým psaním prorazit, potřebujete ustavičně budovat svoji „armádu“ čtenářů. To jsou ti lidé, kteří budou sami a rádi ochotně sdílet a propagovat vaši práci.

A teď sitzfleisch a vaše myšlenky se budou šířit do světa!

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.