15 tipů pro život s hyperaktivcem

Je vaše ratolest až přehnaně aktivní a vy už toho máte tak akorát dost? Pak by se vám mohly hodit moje praktické tipy, které i vám mohou pomoci s tím, jak se s hyperaktivcem vypořádat.

Vašemu potomkovi diagnostikovali syndrom ADHD neboli hyperaktivitu, na jednu stranu se vám možná ulevilo, že nejste úplně neschopný rodič, protože dobře zvládnout živé a nepozorné dítě, které stále mluví a vymýšlí jednu rošťárnu za druhou, je až nadlidský úkol. Na druhou stranu to ve vás vyvolalo řadu otázek a cítíte se zmateně. Říkáte si, co máte dělat, abyste ho dobře vychovali?!

Hyperaktivní dítě není jen zlobivé, hyperaktivní dítě je nezastavitelné

Dítě s ADHD je výrazně pohybově neklidné. Všude vyleze, po všem šplhá, skáče, křičí. Není schopné jít rovně po chodníku, protože neustále vymetá přilehlá křoviska, sbírá klacky, kterými pak mlátí do stromů nebo budov. Jakmile projdete kolem hromady písku nebo kamení, okamžitě do ní skočí. Něž dojdete od domu do školky má umazané kalhoty na kolenou a odřenou tvář. Stále si s něčím hraje, nevydrží chvíli v klidu, vrtí se, houpe na židli, pobíhá, bere druhým hračky, všechno musí mít, všechno musí vyzkoušet. Jakmile necháte na stole položené nůžky a dojdete si třeba jen na toaletu, můžete si být jisti, že váš pes bude mít nový sestřih, nebo že kalhoty mají kratší délku. Je úplně jedno, že jste mu to už tisíckrát vysvětlovali. Nezáleží na tom, že jste o tom klidně promlouvali, ukazovali, prosili, upláceli, hrozili. Ono sice ví, že se to nemá, ale nemůže si pomoct. Z takového dítěte jde každému rodiči hlava kolem a zvláště maminky na mateřské, které tráví s takovým divochem dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu, jsou brzy zralé na psychiatra. Jeho rodiče musí být neustále ve střehu, mít čtyři ruce, oči kolem hlavy a být na třech místech najedou. Naučit takové stvoření jíst příborem, zavazovat si tkaničky nebo neházet s hračkami po dětech, je práce i na několik let. Když se dítě obléká, hraje si u toho s figurkami, stojí na hlavě a ještě rozhazuje mladšímu sourozenci oblečení, pak si zapomene vzít pod kalhoty slipy a vy ho musíte neustále nenápadně kontrolovat, jestli jste na něco nezapomněli.

Jeho fantazie běží na tři sta procent

Navíc je toto dítě nepozorné, nesoustředěné, roztěkané. Každý sebemenší podnět upoutá jeho pozornost. Nedokáže odlišit podstatné od nepodstatného. Jiné děti ve školce už umí počítat do deseti, ale vy máte pocit, že to vaše se to snad nikdy nenaučí. Při psaní úkolů jej vyruší a zcela vyvede z konceptu auto parkující pod oknem. Když si hraje, zabere se do činnosti tak, že vůbec nevnímá okolí. K jeho uchu pak nedolehne ani třetí volání k obědu. Dítě s ADHD často mívá narušenou i motoriku mluvidel, je neobratné v artikulaci, má potíže s vyslovováním delších slov, trpí nejrůznějšími poruchami řeči. Často se u něj projeví specifické poruchy učení. Pro hyperaktivní děti je typický nerovnoměrný vývoj, jak v oblasti schopností, tak v oblasti sociální a emocionální. Dítě může mít překvapivé a široké znalosti v určité oblasti, jako je třeba příroda nebo historie, ale v jiných oblastech je zase silně opožděné. Tyto děti zažívají od svého okolí často nepochopení, nepřijetí a nabývají dojmu, že jsou hloupé, a velmi často si vyslouží nálepku nevychované nebo zlobivé. Často trpí nízkým sebevědomím, protože většinou jsou dostatečně emocionálně vyspělé na to, aby si uvědomovali svoje nedostatky v porovnání s vrstevníky. Hyperaktivní dítě je jakoby nabité energií, se kterou si neví rady. Překvapivě čím více je unavené, tím více sebou šije a pobíhá, je podrážděné a všem z něj jde hlava kolem.

Jak tedy zvládnout „dítě z hadích ocásků“

1. Vypusťte ho ven

Nejdůležitější zásadou při výchově malého neposedy je dostatek pohybu, v ideálním případě na čerstvém vzduchu. Tyto děti se potřebují úplně obyčejně vylítat bez jakéhokoli omezování. Chce vylézt na strom? Pak si buďte jistí, že na něj vyleze, i kdybyste mu dali na nohu řetěz s olověnou koulí. Na chvíli vám zmizelo z očí? Podívejte se, zda nestojí uprostřed potoka po kolena ve vodě, i když je polovina listopadu. Stojíte u pokladny v supermarketu a najednou bočním zrakem vidíte kácet se čtyřmetrový vánoční strom? Pak je vám hned jasné, kdo ho shodil.

2. Klid, režim i přestávky

Pro psaní úkolů je vhodné jim stanovit pravidelný denní program, který bude vyhovovat vám i vašemu dítěti. Přišli jste z procházky? Super! Tak honem napsat alespoň jeden úkol, než zase začne stavět polštářovou horu.

3. Učení rozdělte do kratších celků

Jeden úkol a pak si pohrát nebo se proběhnout, a pak další úkol. Stůl by měl být umístěn tak, aby kolem něj bylo minimum rušivých podnětů. Možná máte rádi doma dekorace, a lapače prachu, které byt zútulní. Pokud vám na nich záleží, pak je dejte na příštích deset let do krabice do sklepa. Dříve či později budete mít doma tak jako tak holobyt.

4. Nešetřete kroky, vyplatí se to

Už po páté ho posíláte čistit zuby a on dál sedí jako přikovaný u stavebnice bez jediného náznaku zájmu o vaše pokyny? Slyší, ale nevnímá. Nedokáže přepnout. Šetřete si hlas i nervy, dojděte za ním do pokojíčku a tváří v tvář mu řekněte svůj požadavek, ideálně mu při tom položte například ruku na rameno, aby opravdu zaregistrovalo, že tam jste. Počkejte až si sesbírá do kapes dvacet drobností, bez kterých se čištění prostě neobejde, smiřte se s tím, že pět z nich cestou budete sbírat a možná ještě hledat pravítko, abyste vyšťourali kousek figurky, který se zakutálel pod skříňku, pak se budete společně ještě pro jednu vracet, protože jí dítě zapomnělo v pokojíčku, a pak hurá. Došli jste do koupelny!

5. Chtějte po něm jednu věc po druhé

Nedávejte dítěti více úkolů najednou, neudrží je. A pokud je to nezbytné. Řekněte mu, kolik úkolů dostalo a na prstech mu názorně ukazujte, co má udělat. Když si spojí sluchovou a vizuální informaci, lépe si ji zapamatuje. Půl roku budete den co den opakovat, že ráno udělá pět věcí. Za 1. Dojde si na záchod. Za 2. Nasnídá se. Za 3. vyčistí si zuby a umyje obličej. Za 4. Oblékne se. Za 5. Rozhodne se, kterou hračku si dnes vezme do školky a tu si připraví. Když to zopakujete asi po dvou sté, začnou se objevovat první náznaky, že to udělá i bez vás.

6. Buďte velmi tolerantní, trpěliví a citliví

Vaše dítě vám nechce dělat naschvály. Když budete mít pocit, že vám z vašeho roztěkaného, nešikovného a hlučného potomka praskne hlava, uvědomte si, kolik výtek a napomenutí už asi za celý den slyšel a co to udělá s jeho sebehodnocením a sebevědomím. Když se dítě ocitne pro něj v nové situaci, bude zmatené. Bude se často chovat nelogicky. Ve snaze “najít nejlepší řešení” bude jednat zkratkovitě a ve finále budete muset všechno několikrát zopakovat.

7. Ukažte vašemu dítěti, v čem může být úspěšné, čím může vyvážit školní selhávání

Děti s ADHD jsou většinou mistři improvizace. Na všechno mají odpověď a většinu problémů dokážou sami vyřešit. V drtivé většině případů najdou řešení takzvaně mimo čtverec. To znamená mimo rámec našich zajetých zvyklostí. Chtějí hrát šachy a chtějí je hrát hned! Vy ale doma zrovna šachy nemáte. Hyperaktivní dítě se rozhlédne kolem sebe a v tu ránu má řešení. Za chvíli vám přinese šachy vyrobené z lega – se šachovnicí i všemi figurami.

8. Chce to pevné nervy

Místo křiku a lamentování si nejdříve napočítejte do deseti, někdy raději do sta, a až pak mu klidným hlasem a tváří v tvář vysvětlete, že není potřeba s každým talířem tolik třískat, že sestra, na kterou volá s hlasitostí pastýře na rozlehlé horské pastvině, jej slyší, neboť je jen ve vedlejší místnosti a že o uklizení dětského pokoje jste jej sice žádali už třikrát, ale klidně to uděláte i počtvrté. Dáte-li si s ním soutěž v rychlosti, uklidí v cuku letu. “Víš co, tak schválně. Jestli budu mít já dřív oloupané brambory nebo ty uklizené hračky?!” Nebojte se, vyhraje.

9. Utvořte svému dítěti jasný řád a pravidla

Jak v denním režimu, tak ve výchovném přístupu potřebuje dítě s ADHD jasné hranice. Vždy je však třeba respektovat specifičnost jeho osobnosti a záludnost ADHD, abyste po něm nechtěli více, než je schopné zvládnout. Na jasném řádu a pravidlech se musí domluvit oba rodiče a vystupovat jednotně, stát si za svými názory. Velmi důležitá je důslednost. Současně ho nepodceňujte. Takové dítě rádo zdolává výzvy.

10. Rady se snadno čtou, ale…

V každodenní realitě je to často boj o zachování vlastního zdravého rozumu a důstojnosti. Rodiče hyperaktivních děti mají sami se sebou co dělat, aby se psychicky nezhroutili, proto se naučte si od dítěte odpočinout. Ať ho občas pohlídá někdo jiný.

11. Najděte mu dobrou třídu s dobrým učitelem

Někteří pedagogové tyto děti prostě nezvládají. Ač je to jejich profese, přesto to jsou jen lidé. Proto najděte pro vaši ratolest vyučujícího, který pro něj bude mít pochopení, pevný řád, dokáže ho dostatečně vhodně zaměstnat a má na to ho zvládnout.

12. Hlídejte hladinu cukru i léky, které užívá

O cukru se říká, že může být jedním ze spouštěčů hyperaktivity. Vylučte dítěti z jídelníčku sladkosti, barevné bonbóny plné éček a limonády. Naučte ho jíst pravidelně a každý den alespoň jeden kus ovoce. Sledujte i léčiva, která mu předepíše doktor například na alergii, astma nebo imunitu. Jsou léky, po který bude vaše dítě jako tryskomyš! Naopak zařaďte do jeho stravy zdroje omega-3 mastných kyselin, které jsou například v rybách nebo lněném oleji.

13. Počítač a televize zklidní, o to horší to bude potom

Dejte si pozor i na určité typy počítačových her a pohádek, kde jsou rychlé střihy, obrazovka na děti bliká, a kde je hodně agresivity. To hyperaktivitu opět jedině rozproudí.

14. Nebojte si říci si o pomoc psychologa

Dítě jeho diagnózou neomlouvejte ani nestigmatizujte. Berte to tak, že ho prostě musíte vychovávat jinak. Když nevíte jak, poraďte se.

15. Nevyčítejte nic sobě ani dítěti

Berte situaci takovou jaká je a s ní pracujte. Vaše dítě potřebuje spoustu lásky.

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.