7 věcí, které by měl umět každý

Každý by měl zvládat alespoň komunikační minimum.

• Před jakoukoliv společenskou akcí si promyslete alespoň tři témata a připravte si několik všeobecných otázek, kterými můžete začít hovor s neznámými lidmi. Pokud tam budou lidi, se kterými už jste se někdy setkali, rozpomeňte se, co o nich víte, abyste se vyhnuli případným trapasům. (Pokud vás například zajímá, jak chytře mluvit se starým známým, kterého jste třeba pět let neviděli, a chcete se vyhnout možným trapasům, odpovědi a tipy najdete v knize „Když chceš víc“.)
• Pozdravte jako první. Když si nejste jisti, jestli si vás ten druhý pamatuje, pomozte mu a připomeňte se: “Dobrý den, pane Suchánku! Já jsem Olga Strnadová, ráda vás zase vidím.”
• Usmívejte se a zapamatujte si, jak se kdo jmenuje. V představovací fázi nespěchejte a snažte si uložit jména do paměti. Použijte je hned ještě během představování. Pokud si nemůžete vzpomenout na jméno dotyčného, zeptejte se ho přímo nebo použijte odlehčenou formou jednoduchý trik: “Jé ahoj! Ráda tě vidím! Jen si teď nemůžu vzpomenout na jméno…” No, přece Jirka.” “Jirka to já vím, ale to druhý.” “Černý.” “Jo, no jasně Jirka Černý, vždyť já vím.” Dá se to použít i obráceně: “No, přece Černý.” “Ale to já vím, že Černý, ale to první…” “Jirka.” “No jasně, Jirka Černý.”
Pozorně naslouchejte. Získáte tak víc informací o druhých a máte tak základnu pro témata, o kterých můžete mluvit.
Chvalte, chvalte, chvalte. Samozřejmě upřímně! Můžete chválit oblečení a doplňky. S pochvalou těla buďte opatrnější, aby to nevypadalo jako balení nebo svádění.
• Na pracovní akci určitě od někoho obdržíte vizitku. Nestrkejte ji hned do kapsy, přečtěte si ji. Je to slušnost a navíc získáte materiál pro první otázku: “Čím konkrétně se zabýváte?”, “Co přesně znamená vaše funkce?”, “Kde jste získal titul MBA?”, “Vaše firma má dobré logo, co znamená?”
Připravte si pár únikových frází, když budete chtít rozhovor ukončit: “Promiňte, slíbil jsem ještě kolegyni, že něco probereme. Omluvíte mě na chvilku?” nebo “Půjdu si pro další víno. Zatím se hezky bavte.” Když řeknete, že půjdete za kolegyní, tak za ní běžte. Když by si váš komunikační partner všiml, že jste se hned zastavili u jiného známého a míříte s ním k baru, mohl by se urazit a vy si tak budete dělat špatnou reputaci.

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.