Chovejte se jako extrovert, budete šťastnější

„Extrovertní chování dělá lidi šťastnější“, naznačuje výzkum docenta psychologie na Wake Forest University Williama Fleesonona.
“Každý z účastníků studie se cítil šťastnější, když se choval extrovertně, než když se choval introvertně,” řekl Fleeson. “Dokonce i introverti se mohou jednat extrovertně a být tak šťastnější, jen díky změně chování.”
Bez ohledu na to, zda je daný člověk přirozeně plachý nebo uzavřený, když se více rozmluví, je upovídanější nebo asertivní má to na něj velmi pozitivní efekt. Téměř jakékoli extrovertní chování, má pozitivní vliv na naši celkovou náladu. Zazpívejte si nahlas skladbu, která běží v rádiu, jděte k atraktivní dívce a začněte s ní mluvit, položte přede všemi otázku ve třídě nebo vyjádřete na poradě svůj názor.extrovert introvert

Lidé, kteří sledovali své nálady v průběhu dvou týdnů, uvedli, že se cítili šťastnější, když jednali extrovertně. Lidé, kteří během účasti ve skupinových diskusí v laboratoři, měli pokyn jednat asertivně a energicky, později uvedli, že se během diskuze celou dobu bavili. Když byli požádáni, aby jednali pasivně, chovali se uzavřeně a plaše, uvedli, že se necítili dobře, že byli až nešťastní a nebavilo je to. Sami účastníci vyhodnotili, že jejich chování se silně podepisuje na jejich náladě.
S Fleesonem spolupracovali na projektu dva vysokoškolští studenti, kteří chtěli zjistit, zda krátkodobý pozitivní efekt způsobený extrovertním chováním přenáší užitek i z dlouhodobého hlediska. Na konci každého týdne se dotazovali lidí, aby ohodnotili svoji úroveň extrovertního chování a jejich nálady a to po dobu 10 týdnů. Výsledky ukázaly, že čím déle se chováte extrovertně, tím šťastnější a uvolněnější se cítíte.
“Lidé se obecně domnívají, že štěstí je něco, co přichází zvenčí a ne z nás. Ale my můžeme své štěstí ovlivnit, protože to vychází z naší osobnosti a my máme kontrolu nad naší osobností.” řekl Fleeson.

Pokud se chcete cítit šťastnější, rozhodněte se jednat extrovertně, dobrodružně, asertivně, buďte společenští, výřeční, pak máte moc přímo zlepšovat svoji náladu. “Výzkum ukazuje, že extroverze může skutečně způsobovat štěstí.”

Převzato a přeloženo z prosincového čísla časopisu Journal of Personality and Social Psychology.

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Prozatím jediná reakce u “Chovejte se jako extrovert, budete šťastnější


  • od compucentrum - Odpověď

    Já tomu nevěřím. Zrovna tak se začnou lépe cítit extroverti, když se začnou chovat introvertně. Budou více naslouchat, přestanou obtěžovat druhé hlučným hovorem a pak budou mít lepší pocit z komunikace.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.