Deprese na obzoru

I zdánlivě spokojení a úspěšní lidé mohou trpět pocitem méněcennosti a pochybují o sobě. Pro mnoho jedinců se dnes stal dojem vlastní neschopnosti, nedostatek sebedůvěry a pocit určité bezcennosti, příčinou, která vede k rozpadu partnerských vztahů, konfliktům v rodině, rozkmotření se s přáteli, útěkům k práci, koníčkům nebo povrchní zábavě…

Každý si přeje, aby mu druzí rozuměli. Nechceme po nich ale nemožné, když nerozumíme sami sobě?

Co míním pod pojmem nízké vědomí vlastní hodnoty? Co asi prožívá člověk, který bojuje s pocitem vlastní nedostatečnosti? Jaké strastiplné myšlenky má a co cítí?

Takový člověk se během nějakého volného odpoledne na chvíli zastaví. Sedí sám doma a láme si hlavu nad tím, proč třeba nezazvoní telefon a někdo mu nezavolá. Říká si, proč nemá opravdové přátele. Touží si z duše s někým pohovořit, ale předem ví, že člověk, který by stál za důvěru, neexistuje. Někdo může mít pocit, že by ho lidé neměli rádi, kdyby ho/ji znali doopravdy.

Tito lidé mají obavy mluvit v nové společnosti, a když přijdou domů, často se cítí hloupě. Udivují se nad tím, proč ostatní mají mnohem větší nadání a lepší schopnosti. Často tito lidé mají pocit, že nejsou krásní, přitažliví, zajímaví. Připouští si, že v životě neuspěli tak, jak si přáli. Přejí si být někým jiným, vrátit čas,… Jsou přesvědčeni, že by je nikdo nemiloval takové, jací jsou.

Je to hluboká sebelítost vedoucí k depresi

Vím, že někteří čtenáři nebudou chápat pocity, které zde popisuji. Zřejmě to jsou lidé, kteří už od raného dětství sklízeli úspěchy a obdiv svého okolí. Jsou to vzácné osoby, které nikdy nezažily hlodavý pocit méněcennosti. Ale vím, že pro řadu lidí bude ztotožnění s těmito emocemi běžnou záležitostí. Pokud jste dospěli k závěru, že ve svém životě nemáte to, co chcete, že svým způsobem stále hledáte sami sebe, pak mnohé, co uvádím níže, je určeno právě vám.

Nízké vědomí vlastní hodnoty je u lidí běžné, je hrozbou pro celý lidský rod a postihuje děti, ženy, muže, ve všech vrstvách společnosti, všech ras i kultur.

Může se zmocnit kohokoliv, kdo má dojem, že v očích ostatních nebudí respekt. Ať se nám to líbí nebo ne, 90% našich představ o sobě samých stojí na tom, čemu věříme, že si o nás myslí druzí.

Obecně platí, že lidé nemohou snést pocit, že jsou nepotřební. Je dokázáno, že lidé, kteří odejdou do penze a nemají nějaké další životní touhy a cíle, velmi brzy začnou trpět nějakým onemocněním. Také nejvzpurnější a nejvíce nepřátelští dospívající jsou hořce zklamáni tím, kdo jsou a čím budou.

Existuje řada důvodů, proč lidé trpí pocitem nedostatečnosti

Uvádím zde nejběžnější čtyři:

Prvním z důvodů, proč se lidé cítí méněcenní, je jejich práce. Existují určitá povolání, která se nechlubí svoji prestiží a popularitou. A tito lidé, kteří mohou odvádět skvělou práci, mohou mít před druhými pocit menší hodnoty.

Další důvodem je vnímání vlastní krásy a atraktivity. Naše kultura je velmi prosáknutá erotikou. Pokud společnost došla k nepsanému všeobecnému závěru, že sex-appeal je více než důležitý, potom lidé, kteří si myslí, že ho mají méně, budou mít obavy a budou v tomto směru soutěžit. V této pasti uvízly miliony lidí.

Třetí zdroj nízkého sebevědomí souvisí se vzdělaností a někdy i s dosaženou úrovní formálního vzdělání. Mnoho lidí trápí pocit vlastní nedostatečnosti, když se v konverzaci vynoří téma, o kterém nic nevědí, jiní trpí kvůli svému nízkému vzdělání, nedokončené škole apod.

Další příčina slabého sebehodnocení je spjata s rodinným životem v dětství. Pokud děti mají pocit, že nejsou milované a že je nikdo nebere vážně, nesou si to s sebou i do dospělého života. Lidská mysl pak neustále tápe a hledá důkazy pro svou vlastní důstojnost.

Hledající lidé si často vybírají své přátele mezi lidmi, které vidí na stejné úrovni nebo dokonce o úroveň níž, než jsou oni sami, aby se mohli cítit dobře nebo neví, jak si přátele najít.

Lidé, kteří mají takové pocity, by určitě měli hledat způsob, jak se s tím vypořádat!

Pocit méněcennosti je dnes nejdokonaleji utajovaným tajemstvím, proto si lidé tolik přejí, aby je druzí pochopili.

Moje doporučení:

Než uvědomění naší vlastní hodnoty přejde do našeho srdce a naplní naší duši, a začneme se tak sebevědomě skutečně cítit a vystupovat, než najdeme takzvaně sami sebe, musíme nejprve pracovat na úrovni mentální.

Proto si napište minimálně pět (lépe deset) věcí, ve kterých jste dobří. Co vám jde, co vás baví, v čem máte dobré výsledky.

Potom požádejte své tři nejbližší (rodinu, přátele), ať vám o vás řeknou tři až pět pozitivních věcí, jací jste, čeho si na vás cení, co na vás mají rádi a proč. Jejich odpovědi si napište!

Pomůže vám to uvědomit si svoje hodnoty. Uvidíte svoje lepší já.

Ujasníte si, na co se můžete zaměřit. Pokud se budou některé vámi sepsané vlastnosti a dovednosti shodovat s tím, co na vás vidí druzí a je to věc, která vás baví, pak je to to, co vyzařujete, v čem jste opravdu dobří. Je to váš potenciál, který byste měli využít pro svůj prospěch a čím můžete přispět k dobru svého okolí.

Nebude-li shoda zcela jasná, přemýšlejte nad tím, co máte napsané. Je opravdu nezbytné, abyste si všechno psali!!!

Vezměte si velký list papíru a napište si všechny vaše nápady a všechny postřehy svých blízkých na různá místa na papíře. Dívejte se na něj. Dopisujte si všechny nápady, které vás budou při čtení pozitiv napadat. Dopisujte si, dokreslujte, pracujte s těmi nápady. Možná budete ve výsledku velmi překvapeni, co všechno v sobě objevíte.

Uvidíte sílu, možnosti, které se ve vás skrývají

Když pochopíme, čím vším můžeme být užiteční, co všechno nás naplňuje štěstím, nejen že se budeme cítit lépe, ale dokážeme pojmenovat naše kvality. Tím, že je dokážeme pojmenovat, si je dovedeme rychleji připustit a tím je začít více praktikovat a cíleně používat. To je věc, která dodá člověku obrovskou vnitřní sílu a radost.

Pozor! Nezůstaňte jen u poznání! Začněte to dělat! Aktivita a následné výsledky jsou to, co způsobí, že vše, co objevíte na mentální úrovni, prostoupí vaše srdce i duši. Budete jistější, sebevědomější i šťastnější. Lidé vám budou lépe rozumět, vaše vnitřní proměna se odrazí i na kvalitě a hloubce vašich vztahů.

 

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Prozatím jediná reakce u “Deprese na obzoru


  • od Lubos - Odpověď

    My lide nemuzeme pri sve nedokonalosti nic lepsiho vymyslet, nez nam dal Buh. Jestli chceme zit dobre, bez sebemrskacstvi, menecennosti a depresi, je pro nas jedinou cestou zit kazdodenim Bozim radem, rust ve cnostech, pomalu, krucek po krucku. Je to prace na cely zivot. Konecne taky potlacit pychu, ze ke svemu zivotu nepotrebujeme Bozi pritomnost. Kdyz do sveho zivota prijmeme skutecneho Boha v tajemstvi Bozi trojice ( Otec, Syn a Duch Svaty), naraz se stavame svobodnymi lidmi. Pak dokazeme prekonavat zivotni karamboly, prekazky a jen tak nic nas nepolozi na lopatky. Pozor, ovsem! Necekejme od viry okamzite zazraky a recept na nase vnitrni bolistky a zazracna uzdraveni. Vira je predevsim o svobodnem rozhodnuti, o rozumu, nekonecne trpelivosti a vytrvalosti. Vira zalozena na pocitech, je virou falesnou a je urcena k zaniku a muze mit na takto smyslejiciho jedince destruktivni charakter ve smyslu nenaplnenych ocekavani. Pokud se vira pestuje jako kvetina na zahradce. Okopava, hnoji, zaleva, zbavuje plevele, pak muzeme ocekavat, ze nam krasne vykvete a my budeme stastni a naplneni a hlavne budeme bez DEPREEZE :-)
    To je tak moje poznamecka k vasemu clanku.
    Katolik

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.