Jací jsou vaši přátelé doopravdy?

Být obklopen lidmi, ještě neznamená, že jsou to ti praví. Jsou vaši známí, kamarádi, kolegové a přátelé vaším bohatstvím nebo vaší brzdou?

Představte si, že máte kolem sebe lidi, kteří pro vás naprosto nezištně udělají spoustu věcí. Stojí je to jejich čas, energii nebo i peníze, ale oni to chtějí udělat. Jsou to skuteční přátelé. Spoustu dárků, zážitků a práce, za které byste u jiných museli zaplatit, dostanete z čirého přátelství. Jste šťastní a vděční! Znáte úžasné lidi. Vážíte si jich. Jací jsou ti vaši?

Jsou tady a pomůžou

Tento sen se mi plní každý den. Častokrát jsem stála před otázkou, jak něco vyřešit, udělat. Říkala jsem si: „Já bych ráda to a to.“ Ale neměla jsem nejmenší tušení JAK. A v tom se objevil někdo z mých přátel a nesl pro mě řešení jak na zlatém podnose (a to jsem jim někdy ani nemusela říkat, že něco takového potřebuji, řeším nebo po tom toužím).

Jenže ne vždy tomu tak bylo. Byla jsem velmi uzavřená. Cítila se na všechno sama. A neměla jsem ani chuť se s někým novým seznamovat. Říkala jsem si “proč bych to měla dělat, stejně nikoho normálního nepotkám”. Po řadě zklamání z falešných lidí, kteří se tváří jako vaši přátelé jen do okamžiku, než se vám život zkomplikuje, jsem byla znechucená a unavená procházet tím znovu.

Touha po opravdových přátelích byl jen sen. Jenže později jsem pochopila, že samo od sebe se nestane nic. Nejsem Sněhurka nebo Šípková Růženka, která může hybernovat a jednou jí kdosi zachrání. Vylezla jsem ze své ulity. Jasně, že jsem ještě dostala pár ran a zažila nová zklamání, ale nakonec jsem se naučila na nic si nehrát. “Jsem jaká jsem. Buď ber nebo jdi.” Pro každého introverta je těžké “jít s kůží na trh”, otevřít se a sdílet svůj život, ale nakonec se to naučí, když chce. Jediné na čem záleží je, jestli chcete nebo ne. Díky tomu teď dostávám víc, než jsem si dřív mohla představit.

Čím můžete začít

Udělejte si chvilku pro sebe. Zamyslete se a napište si toto:

Jaké chcete mít přátele? Popište je. Napište si, co byste s nimi chtěli dělat a zažít.

Z toho vyplynou hodnoty, které jsou pro váš život důležité (důvěra, upřímnost, respekt, srdečnost,…).

Díky těmto sepsaným hodnotám a vlastnostem, pochopíte, jakým přítelem resp. člověkem byste měli být pro druhé. Chcete-li přátele, musíte být pro ně sami přítelem. Ze seznamu hodnot a z vašich poznámek si vyškrtejte ty, ve kterých jste dobří, které splňujete. Soustřeďte se na ty, které potřebujete zlepšit. Buďte k sobě upřímní. Každý potřebujeme na sobě stále pracovat. Já sama vím, že mám na sobě stále co zlepšovat. Každý si o sobě myslí, že je “dobrý člověk”, ale někdy je to pěkně těžké, že? Vyberte si jednu stěžejní vlastnost a zaměřte se na ni (např. trpělivost → což pro vás může znamenat, že byste měli být v komunikaci trpělivější, více naslouchat a snažit se druhého lépe pochopit, než abyste mu sami předkládali své rady). Dejte tomu pár týdnů a uvidíte, jak pozitivně se to odrazí na vašich vztazích.

Držím vám palce!

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.