Jak přežít Vánoce s příbuznými

Vánoce jsou obdobím, kdy se rodiny schází nebo by se scházet měly. Po dlouhé době k jednomu stolu zasedají bližší i vzálenější příbuzní. Vánoce jsou, respektive by měly být, svátky klidu, pohody, radosti a lásky.

prezit vanoceJenže občas máme spíš pocit, že jsou testem, kolik toho vydržíme. Sami jsme unavení z vánočních příprav, úklidu, nakupování dárků, pečení, vánočních večírků, koncertů, besídek. Útočí na nás Santa se svými skvělými nabídkami, akcemi, slevami. Všude se to blýská, svítí, hraje a bliká. Centrum je plné turistů, kteří se přijeli pokochat vánoční Prahou. Moře těl v ulicích a nákupních centrech vás samo posouvá jako kmen zmítaný na vlnách. V kavárnách si není kam sednout. V práci se ke konci roku dotahují staré projekty, graduje vánoční šílenství a plánuje se na nový rok. Díky tomu jsme všichni plní ambicí, že od nového roku se do toho pustíme naplno a jasně, letos určitě zhubneme a naučíme se anglicky. Ještě si chceme zajít do kadeřnictví, kde fény jedou na plno a přes čpění barev necítíme ani zapálenou aromalampičku se skořicí. Do toho vypuknou ve škole vši a ve školce neštovice. Rýmu má půlka rodiny. Venku stříká bláto a my večer vypadáme jako traktorový závodník. Děti se těsně před svátky zmáčí v kádi s kaprama. Manžel si při zasazování stromku do stojanu málem usekne prst. Největší zážitek ze stromečku má kočka, která se rozhodla pro hru na veverku.
A tím vším ta “pravá vánoční pohoda” teprve začíná.

prezit vanoceV den “D” se začnou sjíždět příbuzní. Děti už od rána šílí kolem stromečku a každých pět – ne pardon – každé tři minuty se ptají, kdy už přijde Ježíšek.
Muži řeší politiku a otevírají další lahev. Ženy stojí u plotny, kde na ně prská olej z pánvičky a do toho jim maminka nebo tchýně radí, jak by měly své děti lépe vést a že kdyby si daly vařečky místo šuplíku do starého keramického hrnce zděděného po babičce, měly by je lépe po ruce. A ta polévka je letos nějaká mastnější.
Do toho přichází manžel a předvede dokonalou léty nacvičenou souhru rukou, kdy současně poplácá manželku po zadku a zároveň mizí z tácu jeden řízek.
Dědeček si stěžuje na bolesti po operaci žlučníku a podrobně líčí detaily.
Strýc se zajímá, kdy už si ten váš nejstarší pacholek najde nějakou holku. Tetička, se ptá, kde máte vystaveného Buddhu, kterého vám přivezla z dovolené. Muži začínají mít přihnuto a hádají se, co že to povídali Miloš s Karlem. Matky začínají být unavené, ale hurá je dosmaženo a už se blíží Ježíšek.

prezit vanoce

Vánoce, tak jak je slavíme u nás ve střední Evropě, jsou pro mnohé obdobím stresu a konfrontace ostatními členy rodiny. Nemusíme si rozumět s každým z příbuzenstva. Často nesouhlasíme s jejich názory, zvyky a dráží nás jejich zlozvyky, které si ani na Vánoce pro všeobecné blaho neodpustí. Někdo volí útěk před tím vším na druhý konec světa, kde si připije drinkem na rozpáleném písku.

Co by udělalo největší radost vám? Co můžete udělat pro klid a pohodu s rodinou? Nebo radši volíte stres a honičku, aby všechno bylo tak dokonalé, jak to jen jde, a přitom si tu pohodu a dokonalost vůbec neužijete? Co by udělalo radost vašim nejbližším?
Zachovejte klid. Vždyť Ježíšk se také narodil v chlívku. :) Dělejte to, co máte rádi!
Hlavně zůstaňte nad věcí. Nikdo jiný to za vás neudělá!

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.