Kdo vymývá tvojí hlavu?

Rádi si o sobě myslíme, že jsme svobodní, že dokážeme nezávisle uvažovat. Televize, noviny a naše okolí na nás nemá žádný zásadní vliv. Přeci máme zdravý rozum nebo snad ne?

100x zopakovaná lež se stává pravdou?

Jelikož už žiji 15 let bez televize, jsem velmi citlivá a vnímavá ke všem zprávám, reklamám a pořadům, které mám občas příležitost vidět. Znovu a znovu mě nepřestává šokovat, jaké zakázané manipulativní techniky na lidi denně vyskakují, když zapnou tento mocný přístroj.

Samozřejmě se výše popsaná situace netýká pouze televize, ale také dalších médií internetu nevyjímaje. Lidé někdy s vidinou zisku klesnou k neetickému jednání a řada málo informovaných lidí se potom nechá strhnout něčím, co pro ně ve skutečnosti nemá žádný přínos. Ovšem není manipulace jako manipulace. Manipulace je v podstatě každá komunikace. Záleží pouze na manipulátorovi a jeho záměrech.

Proto jsem se rozhodla napsat alespoň krátký článek, ve kterém se s vámi podělím o některé neetické techniky, se kterými jsem se měla možnost setkat. Myslím si, že bychom se měli naučit lépe rozeznávat skutečné služby a produkty, které vychází z opravdové touhy pomáhat, oproti službám a produktům, které mají hlavně vynést peníze autorům nebo výrobcům.

Způsoby, které jsou za hranicemi slušnosti, můžeme dosáhnout krátkodobě svých cílů, ale také se dlouhodobě znemožnit. Dokud je tato znalost slov přístupná jen hrstce lidí, kteří se jí zabývají, potom se většina z nás nemůže proti zneužití této dovednosti efektivně bránit.

Na co jsem si začala dávat pozor

Přihlásila jsem se do programu, kde mi následně začaly chodit pravidelné e-maily s informacemi. To je v pořádku. Sama jsem se přihlásila a je zde možnost se kdykoliv odhlásit. Tuto možnost jsem po pár měsících využila. Proč? Obsah emailů, které mi chodily, byl negativní, plný bolesti a trápení. Ano, na konci nabízel řešení: Vstupte mezi nás, zaplaťte nám a my vám pomůžeme. Ačkoliv jsem tyto e-maily pořádně nikdy nepřečetla, stačily jejich názvy a pár zvýrazněných vět, které mě podvědomě ovlivňovaly. Všimla jsem si, že najednou se u mně dostavily bolesti, kterými jsem nikdy před tím netrpěla. Moje podvědomí začalo věřit, že věci jsou takové, jak mi bylo předkládáno. Přitom se stačilo jen odhlásit z odběru těchto „rad“ a po pár týdnech, kdy jsem nezahlcovala hlavu nesmysly, bolesti zmizely.

Dále jsem se setkala s prodejním emailem, který mi nabízel určitý typ služeb a v jeho obsahu stálo něco takového: „Můžete to zkoušet sami a bude vám to trvat 25 let, anebo si koupíte náš… a za pár týdnů zvládnete…“. Vážně?!

V jiných jsem se dozvěděla, že bez jejich konkrétních služeb nejsem dost žena nebo nepoznám sebe samu, nezbohatnu, nezvládnu to a tamto…

Po ovoci poznáš strom

Začala jsem pozorně zkoumat, kdo mi co nabízí a jakým způsobem. Jakou má ten který projekt vizi? S čím mi může pomoci? Co je jeho skutečným záměrem? Jestli má sloužit lidem, co přinese mně konkrétně či zda nemá pouze vynést peníze „tvůrcům“.

Je v pořádku, když si někdo nechá zaplatit za skutečnou kvalitní službu. Podmínkou je, aby každý dobrý projekt přinesl užitek a skutečně pomáhal.

Znám desítky lidí, kteří se zúčastnili některých programů a hned říkali: „To byla moje nejlepší životní investice.“ Jenže čas teprve prověří skutečnou kvalitu poskytnutých služeb. Bohužel s jistým odstupem museli někteří mí přátelé zkonstatovat, že nevidí výsledky.

Proto buďme opatrní na to, co čteme, čím se obklopujeme. Nenechme se opít rohlíkem. Vaše hlava není odpadkový koš!

Já sama fandím určitým programům a projektům. Nevěřím, že jsou dobré, já vím, že jsou dobré. Přinášejí výsledky. Nesou vizi a užitek. Pokud jste dočetli až sem, přeji Vám správné rozhodnutí, ať najdete skutečně to, co hledáte a ne jen pozlátko, které v praxi ztratí svou zář.

Autor: David M Strnad

Pomáhám lidem najít jejich skutečný SEN, aby se stal jejich Silným Emotivním Nábojem. Nemyslím sen, který se jim zdál nad ránem. Mluvím zde o jejich poslání, vizi a skutečných cílech. Takový sen musí být větší než to kde jsme dnes, musí nás přimět k tomu pracovat na sobě. Proto vznikla Škola seznamování, kde učíme lidi rozšiřovat sféru vlivu a budovat vztahy. Jsem autorem Video klíč k úspěchu, kde pomáháme nejenom podnikatelům integrovat video marketing do jejich obchodního modelu…

Prozatím jediná reakce u “Kdo vymývá tvojí hlavu?


  • od Ondřej - Odpověď

    Výborný článek, také už televizi nesleduji, noviny nečtu a dokonce jsem nastavil u 90% známých na facebooku, aby mi jejich příspěvky nechodily na zeď – mám tam místo toho články z firstclass, síly myšlení apod. Celkově myslím, že facebook je asi nejzákeřnější platforma na ovlivňování lidí v současnosti.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.