Jak zapadnout do kolektivu?

Už se vám někdy stalo, že jste se dostali do týmu nebo ke kolektivu lidí, kteří měli potíž vás přijmout mezi sebe?

Každý byl někdy nováček

Ve své soukromém i pracovním životě jsem se setkala s lidmi, kteří kolem sebe vytvořili téměř neproniknutelnou skupinu kamarádů nebo kolegů a nikoho dalšího k sobě tzv. nepustili. Buď to byly večírky, kde se shlukla skupinka a bavili se jen mezi sebou. Když se k nim přiblížil nějaký „cizák“, tak dělali, jako kdyby tam dokonce ani nebyl! Nebo to byly i pracovní týmy, kde bylo žádoucí, aby se lidé sblížili, ale „parta“ byla natolik stmelená, že nováček nedostal ani šanci se začlenit a častokrát brzy odpadl.

Na vysvětlenou jsem slyšela názory typu: „Mám hodně kamarádů, to mi stačí, další nepotřebuji.“

Ale co dělat v případě, když jste jako páté kolo u vozu?

Skutečných přátel máme opravdu jen několik, ale kamarádů a dobrých známých můžeme mít kolik jen chceme.

Pokud si nyní myslíte, že máte kolem sebe lidi, které potřebujete a další „nevyužijete“, tak proč s nimi a se seznamováním vlastně ztrácet čas. Pak vám položím zásadní otázku: “Jak víte, že se vám to nebude hodit v budoucnu?”

Svět je malý. Když se k někomu zachováte špatně, může se vám to vymstít v tu nejnevhodnější chvíli, i když se to projeví třeba i za několik let.

Pokud existuje nějaká uzavřená skupinka, která mezi sebe nikoho dalšího nechce, často to není o skutečné soudržnosti skupiny ale o obavách. Základy této skupiny jsou nezdravé a nestojí na hodnotách jako je sebevědomí, přátelství a důvěra. Otázkou pak je, zda vůbec chcete do takové skupiny lidí patřit. Pokud ano, protože je to pro vás z nějakého důvodu důležité, pak vás určitě zajímá, jak to udělat.

Najděte lídra

Vytipujte, kdo je lídrem skupiny. Poznáte ho snadno. Většinou je to člověk, který plánuje a organizuje akce nebo za kým si lidé často chodí pro rady. Jeho názor má přednost. Když on řekne “ano”, pak kývnou i ostatní.

Až budete vědět, o koho se jedná, najděte si vhodnou příležitost, kdy s ním můžete být sami. Pochvalte ho, vyzdvihněte ho a udělejte si z něj kamaráda. Získejte si jeho náklonnost. Rozhodně před ním nemluvte negativně, nestěžujte si, nepomlouvejte nikoho ze skupiny apod. To by vám jen ublížilo. Zajímejte se o něj, o lidi ze skupiny, o to, co byste pro skupinu mohli udělat. Čím můžete být užiteční a přispět k prospěchu skupiny. Dejte mu najevo, že vám záleží na blahu týmu. Ale vše to dělejte takovým způsobem, aby se daný člověk necítil být vámi ohrožen. Jakmile by vycítil, že máte na víc a že byste pro něj mohli představovat riziko ztráty autority, pozice apod., pak věřte, že by udělal všechno pro to, abyste v týmu nepřežili ani týden. A samozřejmě podobným způsobem se chovejte i k ostatním. Každopádně využívejte situací, kdy budete vždy s konkrétním člověkem sami. Jakmile byste byli jeden na dva, jeden na tři atd., pak byste mohli být v nevýhodné pozici. Je to osvědčený způsob, jak prolomit ledy i v uzavřené skupině lidí.

Vytrvejte, ale neponižujte se

Když hledáte nové přátele nebo se snažíte asimilovat v novém zaměstnání a lidé jsou k vám rezervovaní, pak se připravte na postup, který bude možná chvilku trvat a bude vyžadovat nějakou strategii. Budete do skupinky vcházet postupně krok za krokem.

Pokud jste členem takových lidí a nyní si myslíte, že nemá smysl se seznamovat, rozšiřovat okruh známých, váš vliv, nebo si budovat databázi kontaktů, pak si uvědomte: Nikdy nevíte, kam vás život dovede a kdy se vám to může hodit.

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.