5 důvodů, proč druhé nepoučovat

Už vás někdy vaši nejbližší veřejně znemožnili? Je to hrozné, když uděláte nějaký přešlap a druzí vám to dají náležitě “sežrat”. Ale co když…

A kolikrít jste někoho znemožnili vy?

Bohužel jsem byla svědkem řady situací, kdy se nejčastěji manželé ve společnosti jeden před druhým shazovali, uráželi a poučovali. Kdo má potřebu veřejně zmenožnit svého partnera nebo partnreku, ve skutečnosti uráží a shazuje i sám sebe.

Nedávné společenské setkání mě vedlo k zamyšlení nad dalším tématem v komunikaci.

Už se vám někdy stalo, že jste mezi lidmi špatně použili nějaký cizí termín nebo se přeřekli a byli jste okamžitě nějakým snaživcem opraveni? Nepochybuji o tom, že stalo.
Člověk by měl používat cizí termíny, když si je jimi jistý, ale občas se každý přeřekne nebo splete a řekne nějakou hloupost.

Byla jsem na obědě s několika přáteli. Jeden kamarád byl velmi ponořen do vyprávění svého příběhu a místo slova „kontroverzní“ použil během krátké chvíle dvakrát slovo „kontraproduktivní“. Všichni u stolu to pochopitelně zaregistrovali. Každý si v hlavě domyslel nebo spíš přeložil, co náš kamarád chtěl říct a diplomaticky jsme mlčeli. Došlo mu to, až když dané slovo řekl podruhé. Opravil se a rozhovor plynul dál. Nepozastavovali jsme se nad tím, proč taky?

Děláme to všichni

Každý se občas splete, přeřeknete se a například místo etiketa řeknete etika nebo místo miliarda milion, status – statut a podobně. Stane se.
Jenže někteří lidé během rozhovoru reagují, jako kdyby čekali na příležitost, až budou moci někoho opravit, poučit nebo dokonce ztrapnit.

Slyšela jsem, že můj kamarád použil špatný výraz. Vím, že je to inteligentní muž a kdybych mu skočila do řeči a přede všemi ho opravila, zkazila bych celou konverzaci a náš vztah by to nijak neupevnilo.
Za prvé – by to vypadalo, že neposlouchám jeho příběh jako celek.
Za druhé – bych mu skočila do řeči a nenechala ho domluvit.
Za třetí – on by mohl ztratit nit, kde přestal.
Za čtvrté – mohl by v ten okamžik mít úplně jiné emoce než ty, se kterými nám líčil svůj zážitek.
Za páté – vznikla by mnohem trapnější situace, než když se jen někdo spletl.

Jak správně upozornit na chybu?

Jak můžete někoho elegantním způsobem upozornit na to, že používá špatný termín nebo říká něco chybně?
Pokračujte v myšlence, kterou vám sděluje a použijte slovo, které mělo být řečeno nebo řekněte termín ve správném tvaru. Zkrátka buďte příkladem! Někdy to druhému jedniduše říct naplno nelze.

Mnoho lidí, kteří byli během konverzace náležitě upozorněni na chybu a opraveni, se začne cítit trapně. Místo toho, aby se dál účastnili rozhovoru, naslouchali nebo mluvili, se stáhnou do sebe a zabývají se vzniklou situací.

Stane-li se vám to, povzneste se nad svým omylem i nad něčí potřebou se blýsknout. Přeřeknutí bývají často i dost vtipná, tak se tomu můžete uvolněně zasmát. Tomu, kdo se nad ním bude bavit s posměchem, asi něco chybí. Většinou je to zdravé sebevědomí.

Až budete s dotyčným osamotě, tak ho na to mezi čtyřma očima upozorněte. Toť vše. Když dodáte větu “Mě se taky stalo, že jsem…” a řeknete nějakou svou chybu, získáte plusové body.

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.