Kolik máte přátel?

Zamyslete se: “Kolik znáte lidí a kolik máte přátel?”

“Co je podstata přátelství?”

Taky jsem si svého času myslela, že jich mám hodně, dokud jsem nemusela přehodnotit podstatu přátelství a změnit sebe, svoje myšlení, chování a okruh lidí.

„Kdo je pro vás přítel?“ Odpovězte si na následující otázky:

„Kolik lidí, které považujete za své přátele, byste mohli pozvat na svatbu?“

Sto? Dvě stě? Tři sta?

A na narozeninovou párty?

Padesát? Sedmdesát? Sto?

Kdybyste chtěli jít dnes večer do kina nebo na stadion, kolika osobám byste zavolali?

Patnácti? Dvaceti?

Pro kolik z těchto lidí jsou důležité vaše osobní záležitosti, vaše starosti?

S kolika sdílíte své životní plány, osobní nebo rodinné problémy?

Na ramenou kolika z nich byste se mohli vyplakat a cítili se pochopení?

Kolik z nich se upřímně raduje z vašich úspěchů a na vlastní kůži prožívají vaše trápení?

Vím, že není snadné odpovídat. Většina lidí řekne tak dvě nebo tři osoby.

Představte si, kdyby jeden z těch dvou nebo tří byl smrtelně nemocný a zbývalo by mu pár měsíců života, nabídli byste jim, že se dle svých možností ujmete jejich rodin, pomůžete jim fyzicky nebo finančně a postaráte se o jejich děti?

Současně se zamyslete, kolik lidí by se postaralo o vás,kdybyste byli v nouzi nebo o vaši rodinu, kdyby se s vámi něco stalo?

Komu můžete věřit?

Na koho se můžete spolehnout?

Společníků, známých a kamarádů míváme relativně dost. To, zda máme opravdové přátele, záleží hodně na tom, kým jsme my sami.

K tomu, abychom našli dobré blízké přátele, potřebujeme většinou dvě věci:

 1. Poznat hodně lidí a mezi nimi se “objeví” naši skutční přátelé.
 2. Investovat do vztahu kus sebe.

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

5x komentováno u “Kolik máte přátel?


 • od Skills of Art - Odpověď

  Dobrý článek… upřímně, mou nejlepší kamarádkou je holka, se kterou se znám od malička a moje mamka.. a nejlepším kamarádem můj přítel.. pro mně ideální :))

 • od compucentrum - Odpověď

  Krásně to motivujete lidi, aby se cítili ještě více sami. Ale vy byste je spíše měla přesvědčit že na tom dokážete něco změnit. Neboli že váš program je i pro nás. Já se obávám, že by to byla ztráta času. Jenom bychom hodiny poslouchali váš hlas, který v jednom kuse naléhá a nutí lidi do něčeho, co nechtějí.

  Váš program možná pomůže jen podobným jak jste vy, tj. posedávajícím v kavárnách (tzv. dynamo). Jenže vy nechápete. že jsou lidé jiní a mají jiné potřeby. Nahánět budoucí přátele na ulici, to by bylo největší ponížení, co si dovedeme představit. Nehledě na to, že lidi, co potřebujeme za přátele jsou zalezlí doma nebo v práci, takže bychom na ně ani nenatrefili.

  • od David M Strnad - Odpověď

   Zdrvím Vás, Compucentrum.
   Pokud si uvědomujete potřebu přátel po přečtení tohoto článku, pak autorka udělala skvělou práci. Člověk je tvor společenský. Článek určitě neměl za cíl Vás přesvědčovat o tom, že autorka je ten nejlepší autor právě pro Vás. Autorka je jedním z nejlepších učitelů komunikace a budování zdravých vztahů. Hlavní práci v celém tom procesu musíte udělat Vy sám. Celý tým Školy seznamování Vás může inspirovat, motivovat, snažit se…pokud se Vy sám nepustíte do práce na sobě samém, je to všechno k ničemu.
   Můžete si nechat své výmluvy a dál si žít svůj osamělý život uzavřený v dětinské představě, že nemáte šanci, že oslovit člověka kdekoliv je ponižující… z vlastní zkušenosti bych Vám takových výmluv dokázal nabídnout mnohem víc.
   Nebo se můžete konečně probudit k životu, převzít zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou a rozhodnout se, že se naučíte vše co je potřeba, abyste byl dospělým a svobodným člověkem. Dokud Vaše povaha, návyky a paradigmata budou rozhodovat za Vás a Vy budete dělat vše jako doposud, budete mít jen stejné nesvobodné výsledky.
   Mohu Vám z vlastní zkušenosti říci, že není lehké naučit se základní povahové chování opačných lidí. Není snadné upřímně nahlížet na své slabosti, najít své skutečné přednosti… je fascinující objevit, že to jde, že je to zábava, že můžu dělat věci jinak, že jen já rozhodnu, jak to právě teď chci udělat.

   Mimochodem, v kurzech Školy seznamování jsou i speciální techniky pro nás introverty.

 • od Myšák - Odpověď

  tak to je hustě krutý zamyšlení se…

 • od Antonin - Odpověď

  Dnes nad tím rozmýšlím celý den, známých je dost a přátel je taky trochu ale žádný není top.
  Na FB KU JE asi dvěstě známých z nich padesát přátel a jen asi deset jsou ty opravdoví .O kterých vím že mne nepošlou do háje Taky jsem zjistil že jistota je žena . Jako ženské pohlaví kterému se rád svěřuji. Také ženy se svěřuji mne .
  Přišel jsem i na to proč dnešní děti co děti i rodiče hrají různé hry proto že ,je nikdo nepochválí. Každý chceš být pochválen nebo obdivován ale jsme na to sami a tak nám je útěchou hra.
  co z toho vyplívá že jsme tu stále sami

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.