Pokud mě někdo nepustil do výrobny, není v Českých bedýnkách

Dnes jsem si povídala s energickou a sympatickou Evou Urbanovou z Českých bedýnek. V podnikání ji asi nic nezastaví. Ani to, když je po kolena v ho*nech – doslova!

Jak začal nápad s Českými bedýnkami?

Evo, nápad s bedýnkami plných dobrot nebo originálních dárků je sice krásný, ale jako podnikatelský projekt se může zdát dost riskantní. Jak to všechno začalo?

“Úplnou náhodou. Nikdy jsem si nemyslela, že budu podnikat. Pracovala jsem jedenáct let ve farmacii. Ale před čtyřmi lety měla dcerka vážný úraz. Pro mě tak nastalo zastavení a záhy přehodnocení životních priorit. Byla jsem „odejita“ z farmaceutické firmy a řekla jsem si, když ne teď, tak kdy jindy. Jdu to zkusit. Pustila jsem se do toho – bez mentora, zkušeností i kontaktů. Pocházím z učitelské rodiny, o podnikání jsem vůbec nic nevěděla. Skočila jsem do hluboké vody a musela plavat.”

Bylo něco, co tě v podnikání zaskočilo?

“Určitě. Začala jsem v září 2014 a v prosinci mi lékařka oznámila mnou nečekané a neplánované těhotenství. Za půl roku byl Adámek na světě, ale zvládala jsem rodinu i budovat kamenný obchod.

Druhá věc byla, když mi loni v září vše vzala kalamita v panelovém domě. Vyhozenými plínkami se ucpal centrální odpad v domě. Paní v 1. patře byla na dovolené a všech 11. pater nad ní jí splachovalo do bytu. To vše mi pak nateklo do designového obchůdku, který jsem si vymazlila k obrazu svému. Přišla jsem o vše. Bohužel i částečně o chuť a elán pokračovat. Za celým projektem stála opravdu jen maminka dvou malých dětí. Nemám za sebou investora.

Nasekala jsem řadu chyb, které mě stály spoustu času a peněz, ale zároveň mám za sebou krásné umístění v řadě soutěží, a zejména prodáno přes dva tisíce bedýnek po České republice i po celém světě. Vždy jsem milovala vše české, poctivé, tradiční bez konzervantů a barviv.

Ta vůně dřeva, kvalitní české výrobky, které spolu tvoří osobní originální dárek, který se hodí pro každou příležitost, to je radost vytvářet. Baví mě hrát si s každou zakázkou do nejmenších detailů. Při výrobě bedýnek mě inspiroval i můj otec. Je hendikepovaný, a tak jsem navrhla bedýnky tak, aby je mohli dělat právě i hendikepovaní.”

To je silný příběh a spousta krásných myšlenek. Kdo ti na začátku pomohl nebo jsi to zvládla sama?

“Rozhodně můj manžel a dvě babičky – ti mi pomáhali s dcerkou a chodem domácnosti už od začátku mého podnikání. Pak mi pomohl strýček Google. Kde jsem strávila tisíce hodin hledáním dodavatelů, sortimentu českých plodin a výrobců na trhu, sledováním startupových soutěží, čtením food blogerů atd.”

Jak vidím, tak ani vyplavený obchod tě nezastavil, jak ses k tomu postavila?

“Bylo to hrozné. Když přijdete o vše, o zásoby limitovaných edic lahůdek, stojíte doslova po kolena ve sra…, jste bez prodejny a všechno, co jste budovali je pryč… chtěla jsem to zabalit. Měsíc jsem byla paralyzovaná.

Pomohla mi rodina a přátelé, a zejména můj vnitřní pocit, síla a víra v poselství záchrany všeho českého. České bedýnky nejsou jen nějaké dárkové krabice. Je to o nás všech. Chceme podpořit naše plodiny, poctivé výrobce a kvalitní výrobky? Nebo dáme přednost dovozu, cizím potravinám, které ležely několik měsíců ve skladech, byly ošetřovány, aby cestu k nám zvládly?

V tom já mám jasno, tak jsem do toho šla znovu. Kalamita mne zpočátku zastavila, ale nakonec mi ukázala nový pohled na celý koncept. Měla jsem tendence se upracovat a to nechci. Miluji svou rodinu a chci také fungovat jako manželka a maminka.“

Je něco, co bys potřebovala změnit?

“Ano, potřebuji pomoc. Nestíhám už vše sama. Na výrobce jsem vždy měla veliké štěstí. Řídím se intuicí, pokud mě někdo nechtěl pustit do výrobny, nemůže být v bedýnkách. Bedýnky jdou nejen do firem, ale i nemocným nebo i váženým hostům v ČR. Nemůže se stát, že by nebyly delikatesy v top kvalitě. Chci poznat celý příběh výrobců a co je vedlo k podnikání. Velmi je obdivuji za píli a pokoru, kterou vidím. Ale pokud nenajdu rychle posilu do týmu, budou bedýnky trpět. Je to složité, na posilu potřebuji obrat, ale je to nutné řešit co nejdřív.”

Je z tebe opravdu cítit, že bedýnkami žiješ, co je podle tebe na tom všem to nejlepší?

“Rozhodně ty silné příběhy každé lahůdky, kterou vkládám do bedýnky. I příběh truhláře a pana od laseru. Protože každá bedýnka s laserovým vypáleným originálním osobním věnováním je pro mne vždy událost, ať už je pro ředitele firmy nebo pro babičku k narozeninám. Každou připravuji s láskou a nejvyšší péčí. Bez stresu, proto někdy příprava trvá i týden. Nechceme valit tisíce bedýnek měsíčně, máme rádi osobní přístup a ladění do největších detailů, aby obdarovaný byl nadšen.”

Jak moc jsou v podnikání důležité vztahy?

“Velmi si cením silné základny doma. Proto se snažím užívat své poklady a nechci ohrozit pracovním nasazením naše rodinné zázemí. České bedýnky mají stále štěstí na báječné vztahy se všemi dodavateli a doufám, že se mi to stále bude dařit takto nastavovat.

Setkala jsem se i s odvrácenou stránkou podnikání – se závistí. Psali o mně v řadě novin i časopisů, a to bohužel přináší i to, že kolem mně prořídli přátelé. Naštěstí jich řada nových přišla a těší mne, že to jsou lidé, co mne motivuji jít dál a posouvají mne v cestě za mými sny.”

Jaké máš plány s bedýnkami dál?

“Ráda bych, aby v nich byly zastoupeny lahůdky ze všech koutů ČR. Každý kraj má své úžasné výrobce a lokální plodiny. Jde o to objevit trvanlivé tradiční lahůdky a vložit je postupně do kolekcí bedýnek. Vlastně stále hledám nové poklady a skvosty, které do bedýnek patří. Moje detektivní a napínavá cesta stále pokračuje a nikdy asi neskončí.”

Až budete příště přemýšlet co koupit novomanželům, šéfovi, nebo k Vánocům, dejte něco skutečně osobního, co nekoupíte nikde v žádném supermarketu. Více na www.ceskebedynky.cz

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.