Nikdo není dokonalý

Máte ve svém okolí člověka, který vás svým přístupem a jednáním někdy naštve? Je to váš partner, spolupracovník či soused nebo jen zákazník v obchodě, který vám je nesympatický? Máte pocit, že se jeden a tentýž člověk chová dvojím způsobem: na vás je nepříjemný a reaguje podrážděně a vzápětí je na někoho jiného milý a ukáže svou lepší tvář?

Představte si, že se naučíte nezaměřovat na chyby a uvidíte v druhých to dobré. Každý (tedy i vy) má takzvané dobré a špatné stránky. Jsou to vlastnosti, které máme na konkrétním člověku rádi nebo které nám u něj vadí.

Jistě jste si někdy všimli, že zatímco vy máte s konkrétním člověkem fajn vztah, spousta jiných lidí ho nemůže vystát. Je to především o našem hodnotovém žebříčku, o našem úhlu pohledu, a o tom na co zaměřujeme svoji pozornost.

Proto se naučme k lidem přistupovat pozitivně. Vznikne tak prostor k tomu, aby se projevily jejich dobré vlastnosti.

Pochvala a kritika 2:1

Co kdybyste místo kritiky začali lidi raději chválit za to, co se jim povedlo, nebo za to, v čem vynikají. Například i když manžel nevyluxuje podle vašich představ, pochvalte ho. Oceňte jeho snahu. Když ho budete kritizovat, jak to odflákl a udělal špatně, příště se vám na to radši vykašle. Když oceníte, že vám pomohl s domácími pracemi, rád dojde ještě s košem a bude ze sebe mít dobrý pocit.

Naučte se také a hlavně chválit sami sebe. Jen když dokážete pochválit sebe, budete upřímně chválit i ostatní. Máte-li s tím problém, začněte tak, že si každý večer napíšete (třeba do diáře) alespoň jednu věc, která se vám ten den povedla.

Vztahy, které máte kolem sebe, vám totiž zrcadlí vztah k sobě samému.

Další tipy, jak zlepšit vztah k sobě samému a tedy i k ostatním, najdete v eBooku, který si můžete zdarma stáhnout ZDE.

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.