Užitečné triky, jak si zapamatovat jména

Jméno je klíč do srdce lidí

Proč je tak důležité rychle si zapamatovat jméno nového člověka? Jméno je součástí vaší identity a osobnosti. Provází vás od narození. Jste rádi, když jej slyšíte. Jméno je jedna z prvních informací, kterou se dovíte o člověku, se kterým jste se právě seznámili. Jméno vás provází celý život. Chcete i vy vidět vaše jméno “napsané zlatým písmem”?Pokud používáte jméno člověka, vzbuzujete u něj pozitivní emoce. Dáváte mu najevo, že vám na něm záleží. Vždy, když použijete jeho jméno, ví, že nemluvíte v obecné rovině, ale mluvíte přímo k němu. Pokud chcete být u druhých oblíbení, oslovujte je jménem!

Jak si jméno zapamatovat

Existuje několik šikovných pomůcek, jak si jméno zapamatovat:

 

  • Až vám někdo při představování sdělí své jméno, tak jej hned nahlas zopakujte a použijte. “Těší mě, Sandro, že vás poznávám.”
  • Můžete si jméno několikrát v hlavě zopakovat.
  • Později si můžete jméno zapsat na papír nebo třeba do mobilního telefonu.
  • Když jméno přeslechnete nebo zní cizojazyčně, tak ihned požádejte, ať vám dotyčný jméno zopakuje. Předejdete tak situaci, kdy budete jeho jméno komolit nebo se budete vyslovení jména vyhýbat, protože jej neznáte.

 

Někoho jste delší dobu neviděli a nemůžete si jeho jméno vybavit?

V tomto případě můžete předpokládat, že je na tom podobně. Tak se znovu představte a uveďte, odkud se zhruba znáte. Měli byste tak nastartovat automatickou reakci a daný člověk se vám taky představí. “Dobrý den, Olga Strnadová. My jsme se viděli před rokem na…, vy jste pan…” a větu necháte dopovědět pana XY. Pokud náhodou nezareaguje správně, tak se jej na jméno s omluvou zeptejte. Vždy je lepší se raději hned zeptat, než celý rozhovor čekat, jestli vám své jméno mezi řečí sdělí nebo se oslovování vyhýbat.

Jak jména používat

Jakmile se vám daný člověk představil, tak podvědomě chce, abyste jeho jméno používali.

Když se někdo představí jako Petr, tak mu říkejte Petr. Když se někdo představí jako Míša, tak jí říkejte Míša. Možná vám může zdrobnělina připadat příliš osobní, ale když se někdo tak představil, tak se nebojte ji použít.

Když se bavíte v kolektivu více lidí a jste zvyklí někoho oslovovat zdrobnělinou, tak je možná lepší jej v kolektivu oslovovat jménem ve správném tvaru. Zejména,  když jdete o obchodní jednání a jsou s vámi cizí lidé, tak toto zvažte. Mohli byste použitím zdrobněliny snížit něčí důvěryhodnost.

Použijte jméno vždy, když chcete zachytit něčí pozornost, zdůraznit myšlenku, zosobnit hovor.

Chcete-li dosáhnout úspěchu v jakékoliv činnosti, která je spojená s lidmi, tak bude potřebovat být u nich oblíbený. Vložte jména do svého slovníku a uvidíte, jak se vaše rozhovory změní.

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.