IQ, EQ… a jaká je vaše SQ?

Kromě rozumové inteligence (IQ) a emocionální (EQ) máme spoustu dalších. Jednou z nich je SQ! Je to zkratka Social Inteligence – vztahová nebo také společenská inteligence.

Hodně mi otevřela oči lekce, kterou jsem dostala při jednom kurzu leadershipu. Poctivě jsem chodila na všechny přednášky a celý rok jsem se průběžně připravovala na závěrečné zkoušky. Testem jsem prošla velmi dobře a ústní zkoušení jsem považovala spíše za společenské setkání. Během zkoušení mi ovšem byla položena následující otázka: „Jak se jmenuje vrátný?“ Tenkrát jsem nechápala, jak tato otázka souvisí s vedením organizace a týmu. Dokázala jsem si vrátného vybavit v mysli, ale nikdy jsem s ním nemluvila a nevšimla si, že by měl jmenovku.

Zeptala jsem se, zda je tato otázka důležitá. Zkoušející mi odpověděl: „Samozřejmě. Během své kariéry se setkáte se spoustou lidí. Vězte, že všichni jsou důležití a zaslouží si vaší pozornost.“

Zůstala jsem, jak opařená. Rázem mi totiž došlo, že i kdyby všechno, co udělám, byl jen úsměv, pozdrav a sem tam prohodit pár vět, zpříjemním někomu den a sama si tím rozšiřuji svoji sféru vlivu. Když bych se potřebovala například na něco vrátného zeptat, určitě se mnou bude mluvit jinak jako se známou tváří a s někým, kdo je k němu milý, než jako s člověkem, který jednou týdně proletí dveřmi a míří jen za svým nosem.

Život sám mi vysvětlil, proč jsem dostala takovou otázku. Schopnosti týkající se vztahů mohou hrát klíčovou roli v úspěchu profesionálů z nejrůznějších oborů. Na tuto lekci často vzpomínám.

 

Vztahová inteligence je naše schopnost komunikovat s lidmi obratným, vřelým a věrohodným způsobem. Míra vaší vztahové inteligence značně určuje váš celkový pocit štěstí a naplnění.

Jak jste na tom se vztahovou inteligencí?

Všímáte si lidí okolo sebe? Usmíváte se, když potkáváte kolegy v práci nebo na lidi při nákupu, v kavárně nebo na ulici? Cítí lidé, se kterými mluvíte, že jim nasloucháte a rozumíte jim? Vnímají, že je respektujete a ceníte si jich?

Jak dát vztahům příslušnou péči?

Začněte tím, že vztahům dáte vědomě prioritu. Chcete-li se vyznačovat silnou vztahovou inteligencí, musíte převzít zodpovědnost za vznik a průběh vztahů, místo toho, abyste pasivně vyčkávali, co udělají ti ostatní.
Říkali jste si někdy: „Kdyby si se mnou chtěli opravdu popovídat, tak by sami zavolali.“ Nebo: „Pokud je tento byznys opravdu zajímá, tak si mě sami najdou.“ Pokud chcete vybrousit vaší vztahovou inteligenci, musíte na tyto úvahy zapomenout!

Čím začít?

Určete si, které vztahy jsou ve vašem životě důležité resp. uvědomte si svoje životní role (jsem manžel, rodič, syn, kolega, nadřízený, kamarád, leader, spoluhráč, …). Kdo ve vztahu k těmto rolím je pro vás důležitý a proč? Následně udělejte rozhodnutí, že s těmi lidmi budete v lepším kontaktu. Udělejte si ve svém týdnu chvilku, abyste jim zavolali nebo se domluvte, že půjdete na kafe. Vašim jediným cílem telefonátu nebo schůzky by mělo být: Zjistit, jak se mají. Pošlete jim jen tak SMS, email nebo pohlednici z dovolené. A to jen proto, aby věděli, že na ně myslíte! Budete překvapeni, jaký ohromný rozdíl tyto drobné změny vyvolají.

Co vám přinese ustavičnost

Vaše vztahy porostou pouze tehdy, bude-li vaše snaha o komunikaci kontinuální. Dobré manželství, výchova dětí, přátelství nebo obchodní vztah nejsou instantní záležitost. Nenechte se odradit případnou prvotní odtažitostí nebo nedůvěrou. Budování vztahů, naslouchání, získávání důvěry, řešení problémů, láska vyžadují čas a nemůžete je uspěchat.

Druhý krok, jak zlepšit svoji vztahovou inteligenci je správně nasměrovat naši pozornost. Neříkat si, co bych chtěl od druhých, co pro mě mají druzí udělat, tedy nesoustředit se na pozornost směrem k nám, ale naopak od nás: Co já můžu udělat pro druhé.

Když přidáme hodnotu životům jiných lidí, rozvineme tak jedno z největších aktiv: síť pevných vztahů. Čím větší je vaše síť, tím větší podporu, nápady, informace, rady, doporučení a zdroje vlastníte.

Na co se připravit?

Ne všechny vztahy budou vzájemné. I přesto se snažte a vytrvejte. Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že nerudní lidé potřebují naši vstřícnost nejvíce.
Častokrát budete dávat více, než dostanete. Buďte vděční za to, co se vám vrátí a šťastní za to, co jste prostě jen tak dali.
Buďte vytrvalí. Když budete pokračovat v investování do životů ostatních, bude růst vaše síť a vaše schopnost uspět.
Budete se setkávat s všelijakými lidmi. Připravte se na velkou dávku tolerance a pochopení, jinak vás by vás mohli začít lidé vyčerpávat.

Ať už jsou vztahy jakkoliv náročné a složité, investice do nich je jednou z nejlepších věcí, kterou můžete v životě udělat. Ta nejsladší odměna přijde s poznáním, že jste pozitivně zapůsobili a změnili životy mnoha lidí.

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.